Historia powszechna

Wyprawy morskie i ich skutki

„…przybyłem na Morze Indyjskie i odkryłem tam bardzo liczne i gęsto zaludnione wyspy, które bez jakiegokolwiek protestu objąłem w posiadanie naszego najmiłościwszego króla przez uroczystą proklamację i zawieszenie flagi hiszpańskiej. Pierwszą z owych wysp nazwałem San Salwador z wdzięczności dla Zbawiciela”

Krzysztof Kolumb

Wielkie odkrycia geograficzne przypadają na czasy renesansu. Rozwój nauk zmienił poglądy na budowę świata. Nowa technika żeglarska (busola), krążące w Europie opowieści o skarbach pochodzących z Dalekiego Wschodu, rozbudzona ciekawość świata, chęć sprowadzenia przypraw bez pośredników, kryzys gospodarki feudalnej wszystko to sprawiło że mieszkańcy Europy zapragnęli odkrywać nowe drogi do znanych lądów.

Postęp w geografii, kartografii i nawigacji ułatwiał podejmowanie wypraw i zmniejszał ryzyko, jednakże to potrzeby ekonomiczne popychały ludzi na dalekie morza.

Rozkwit gospodarki towarowo-pieniężnej spowodował odpływ z Europy złota i srebra w związku ze sprowadzaniem towarów luksusowych. Europa cierpiała na brak wystarczającej ilości tych kruszców.

Hiszpania i Portugalia borykały się z trudnościami gospodarczymi i społecznymi. W 1492 roku zdobyto ostatnią twierdzę arabską Grenadę. Nastąpił kryzys ekonomiczny rycerstwa pozbawionego źródeł utrzymania. W Portugalii liczne epidemie, głód spowodowały spadek zaludnienia i kryzys gospodarki feudalnej.

Portugalia podejmowała wyprawy morskie wzdłuż zachodnich wybrzeży Afryki. Aktywnie popierał je książę Henryk Żeglarz (1394-1460) Portugalczycy docierali coraz dalej na południe Afryki, a w 1471 roku minęli równik. Henryk Żeglarz odkrył Wyspy Kanaryjskie, Azory, Zielony Przylądek.

W 1487 roku Bartłomiej Diaz dotarł do Przylądka Burz (Dobrej Nadziei) w Afryce Południowej.

Inną koncepcję dotarcia do Indii miał genueńczyk na służbie władców hiszpańskich – Krzysztof Kolumb, to jednak rozwiniemy w osobnym wpisie na temat tego pana.

 

Pozdrawiamy zespół ahead.edu.pl

Standard

Dodaj komentarz